Organizacja Urzędu
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie jest organem administracji zespolonej, działającej w imieniu Wojewody Lubelskiego.
Nadzór merytoryczny nad jego działalnością (m.in. w zakresie orzekania) jako organ II instancji, prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie. W strukturze organizacyjnej WUOZ w Lublinie, znajdują się podległe bezpośrednio Lubelskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Lublinie:
A/ Biuro w Lublinie z Wydziałem Budżetu i Finansów, Wydziałem Kadr i Administracji, Wydziałem Inspekcji Zabytków Nieruchomych, Wydziałem Inspekcji Zabytków Ruchomych, Wydziałem Inspekcji Zabytków Archeologicznych, Wydziałem Rejestru i Dokumentacji Zabytków oraz stanowiskami pracy ds. prawno-organizacyjnych, ds. ochrony zabytków na wypadek szczególnych zagrożeń,
Kierownicy Delegatur posiadają upoważnienia LWKZ do prowadzenia w swoim zasięgu terytorialnym, postępowań administracyjnych w zakresie jego kompetencji.
ZASIĘG TERYTORIALNY OBSŁUGI KLIENTÓW:
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, biuro w Lublinie
(ul. Archidiakońska 4, 20-113 Lublin)
Powiaty:
- janowski
- kraśnicki
- lubartowski
- lubelski grodzki
- lubelski ziemski
- łęczyński
- opolski
- puławski
- rycki
- świdnicki
Delegatura w Białej Podlaskiej
(ul. Janowska 27/29, 21-500 Biała Podlaska)
Powiaty:
- bialski grodzki
- bialski ziemski
- łukowski
- parczewski
- radzyński
Delegatura w Chełmie
(Plac Niepodległości 1 Blok E, 22-100 Chełm)
Powiaty:
- chełmski grodzki
- chełmski ziemski
- krasnystawski
- włodawski
Delegatura w Zamościu
(ul. Staszica 29, 22-400 Zamość)
Powiaty:
- biłgorajski
- hrubieszowski
- tomaszowski
- zamojski grodzki
- zamojski ziemski
Łącznie w Urzędzie Wojewódzkim Ochrony Zabytków w Lublinie, pracuje 53 pracowników merytorycznych. Wszystkie osoby zatrudnione na stanowiskach merytorycznych posiadają wyższe wykształcenie (architekci, historycy sztuki, etnografowie, archeolodzy) - z czego 15 osób ukończyło podyplomowe studia konserwacji zabytków architektury i urbanistyki, studia konserwatorstwa archeologicznego, studia planowania przestrzennego, studia konserwacji zabytkowych założeń ogrodowych, ochrony i konserwacji zabytków techniki, badań zabytków architektury.